همایش نگار

سومین سمینار ملی مسائل ژئوتکنیکی شبکه های آبیاری و زهکشی


مطالعات ژئوتکنیکی به‌عنوان یکی از ارکان اصلی طرح‌های عمرانی، متضمن ایجاد بستر و تکیه‌گاه مطمئن برای سازه‌های مختلف به ویژه سازه‌های آبی است. علیرغم توجه ویژه و خاص به مطالعات ژئوتکنیکی در اغلب سازه‌های عمرانی، متاسفانه در مطالعات اولیه مربوط به پروژه‌های شبکه‌های آبیاری و زهکشی به جنبه‌ها و ویژگی‌های ژئوتکنیکی بستر به بهانه سبک بودن سازه، توجه جدی صورت نمی‌گیرد؛ در حالی‌که این‌گونه پروژه‌ها به دلیل داشتن ماهیت خطی، ساختارهای زمین‌شناسی متنوعی را در بر گرفته و به‌دلیل تماس هميشگي آن‌ها با آب، همواره بستر اکثر شبکه‌های آبیاری و زهکشی احداث شده، در معرض تغییر شکل و جابجائی قرار دارند. ارزیابی‌های انجام شده نیز نشان می‌دهند که اغلب این شبکه‌ها در مراحل مختلف بهره‌برداری به دلیل عدم توجه کافی به شرایط ژئوتکنیکی بستر، دچار مسائل و مشکلات عدیده‌ای مي‌گردد كه نه تنها به‌صورت تخریب سازه‌ها در سال‌هاي اول بهره‌برداري بروز می‌نمایند، بلكه امر اصلاح و بازسازي را نيز مشكل و غير اقتصادي مي‌نمايد. لذا بررسی شرایط و ویژگی‌های ژئوتکنیکی بستر پروژهای آبیاری و زهکشی، از اهمیت قابل ملاحظه برخوردار است.
به دليل میان رشته‌ای بودن جنبه‌های ژئوتکنیکی شبکه‌های آبیاری و زهکشی، اين موضوع در اغلب مجامع علمی و سمینارها مغفول مانده و یا به‌صورت یک موضوع کم اهمیت و حاشیه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد. با وجود اهتمام فزاینده به برگزاری گردهمائی‌های مختلف در قالب کارگاه‌ها، سمینارها و کنفرانس‌های علمی در زمینه علوم مختلف، به‌ویژه جنبه‌های گوناگون علوم مهندسی آبیاری و زهکشی و مهندسی ژئوتکنیک، در گردهمائی‌های ژئوتکنیک به شبکه‌های آبیاری و زهکشی و در گردهمائی‌های آبیاری و زهکشی به مسائل ژئوتکنیکی توجه نگردیده و یا بسیار کم اهمیت و حاشیه‌ای به آن‌ها پرداخته می‌شود. در این راستا و به‌منظور شناسائی مسائل و مشکلات ناشی از کم توجهی به مطالعات ژئوتکنیکی در شبکه‌های آبیاری و زهکشی، بررسی و ارائه راهکارها و دستاوردهای علمی و اجرائی حل آن‌ها و تعیین نیازها و خلاء‌های تحقیقاتی، برگزاری سمینار ملی مسائل ژئوتکنیکی شبکه‌های آبیاری و زهکشی برنامه‌ریزی شد. لزوم برگزاری چنین سمیناری مورد تائید و تاکید اغلب دست‌اندرکاران پروژه‌های آبیاری و زهکشی اعم از دستگاه‌های اجرائی دولتی، مهندسین مشاور، پیمانکاران، موسسات تحقیقاتی و مراکز دانشگاهی بوده و است.
بدين‌منظور اولین سمینار ملی مسائل ژئوتکنیکی شبکه‌های آبیاری و زهکشی با مشارکت مستقیم دستگاه‌های برگزار‌کننده روز 9 خرداد 1387 در محل موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و با حضور حدود 500 نفر از کارشناسان، متخصصین و دست اندرکاران پروژه‌های آبیاری و زهکشی برگزار گردید. در این سمینار یک روزه تعداد 15 مقاله به‌صورت شفاهی و 11 مقاله به‌صورت پوستر ارائه شد. همچنین دومین دوره این در پی استقبال کم نظیر از برگزاری سمینار اول و تاکید اغلب شرکت کنندگان مبنی بر تداوم این سمینار در سال‌های آتی، پایه‌ریزی شد و با مشارکت مستقیم دستگاه‌های برگزار‌کننده، روز 23 اردیبهشت ماه 1389 در محل موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و با حضور بیش 500 نفر از کارشناسان، متخصصین و دست اندرکاران پروژه‌های ‌آبیاری و زهکشی برگزار گردید.
 اكنون نيز با توجه به ارزيابي‌هاي انجام شده و تجربيات سمينارهاي اول و دوم، برگزاري سومين دوره سمینار ملی مسائل ژئوتکنیکی شبکه‌های آبیاری و زهکشی در خردادماه 91، برنامه‌ريزي گرديده است. اميد است با ياري حق و همكاري كارشناسان و متخصصين امر،  اين سمينار نيز همانند سمينارهاي گذشته بتواند گامي هر چند كوچك، در انتقال تجربيات و تبادل انديشه‌ها بردارد.
 

تعداد کل مقالات ارسال شده = 230 مقاله

 
.:: آرشیو شده توسط همایش نگار ( نرم افزار مدیریت و داوری همایش )           .:: با همکاری CNF.IR ( سرویس آرشیو همایشها )   و   BAHAMAYESH.COM ( پایگاه اطلاع رسانی همایش های کشور )